•                                                                                                 

 Shows


 

The Society hosts 2 Shows every year

 

SPRING

Spring Show 2017 – The Results!

Stan Wood Cup  

Winner of Pot of “Pipe major” 

Sue Andrews

Peter Harden Trophy 

Winner of “Winston Churchill” in Pebbles and Water 

Brian Andrews

PHS Spring Cup   

 Highest Aggregate points Classes 1 = 6  

Mark Ward

PHS Novice Spring Cup

Highest Aggregate points Novice Classes

Anne  Heelan

Beryl and Cyril Payne Bowl 

  Highest Aggregate Points

Brian Andrews

Trophy for Best Floral Art Exhibit

 

  Shirley Goode

Eric Martin Cup

 Best Vase of Daffodils 

Mark Ward

Daffodil Society Bronze Medal 

  Best Bloom in Show

Mark Ward

 

A big thank you to all who placed entries this year, it was encouraging to see a lot of new names showing what a thriving Society we have thanks to the enthusiasm and dedicated volunteers. Now lets see if we can encourage even more new entries at the Summer Show! Well done everyone!

 

Spring Show 2017 Photos HERE

Summer

Summer Show 2017 Schedule HERE
Summer Show Entry Form 2017 HERE

 .

 

SUMMER

The Purbrook Horticultural Society Annual Open Summer Show takes place at Crookhorn College of Technology, Stakes Hill Road, Waterlooville.  

 

     
   

Summer Show 2016 Photos HERE


   
 

Trophy Winners 2016Summer Show

Charles Rose Memorial Cup [Best Vegetable Collection]

Not Awarded

Borrow Cup [Best Potato exhibit]

Gordon Hoare

Cornelius Cup [Best Vegetable exhibit excl collections]

Gordon Hoare

Ted Miles Trophy [Most points for Vegetables]

Phil Stock

Juniper Cup [Most points for Novice]

Malcolm Purdue

Rowena Cup [Most points for Fruit]

Janet MacFarlane

Dring Cup [Most points for Roses]

Janet MacFarlane

Healey Cup [Most points for Flowers]

Carol Copeland

George Broom Memorial Bowl [Most points for Pot Plants]

Peter Chivers

Dring Chrysanthemum Cup [Most points for Chrysanthemums]

Not Awarded

Norman Cup [Most points for Dahlias]

Roy Harding

Rosemary Trophy [ Most points for Floral Art]

Jenny Withers

Ava Trophy [Most points for Jams and Preserves]

Sue Andrews

Charlwood Cup [Most points in all classes – Ladies]

Carol Copeland

Napier Cup [Most points in all classes – Gentlemen]

Phil Stock

Enid Gauntlett Cup [Most points fro Handicrafts]

Carol Rowland

Mary Gauntlett Cup [Best Fuchsia exhibit]

Carol Copeland

Society Shield [ Most points monthly Show Table]

Phil Stock

Janet Bendell Cup [Best Pot Plant]

Christopher Moule

Chairman’s Cup [Best Floral Art exhibit]

Jenny Withers

Greta Carter Trophy [Best Novice Floral Art exhibit]

Monica Bone

Jim Mew Cup [Best Onion exhibit]

Gordon Hoare

G A Day Cup [Rose Class 48 – four blooms]

Not Awarded

West Cup [3 Vases Chrysanthemums]

Not awarded

Gauntlett Cup [Local Dahlia Championship]

Roy Harding

Smith Cup [Most points Child up to 7 yrs]

Ruby Burberry

Eileen Jones Cup [Handwriting Child up to 7 yrs]

Not Awarded

Borrow Young People’s Cup [Most points Child 7-11 yrs]

Not Awarded

Mary Grinter Cup [Most points 11- 16 yrs]

Ms A Morris

Havant Borough Council Cup [Most points Cookery Classes]

Carol Copeland

The National Chrysanthemum Society Silver Medal

Not Awarded

The National Chrysanthemum Society Bronze Medal

Not Awarded

The National Chrysanthemum Society Certificate

Not Awarded

The National Dahlia Society Silver Medal [Best Dahlia exhibit]

Jim Osman

The National Dahlia Society Bronze Medal  [Second Best Dahlia exhibit]

Roy Harding

The National Rose Society Bronze Medal

Not Awarded

The National Vegetable Society Silver Medal [Best Vegetable exhibit]

Jim Osman

The Banksian Medal [Highest prize Money]

Jim Osman


 

National Begonia Society South Coast Area Show – results

The Calleva Cup – for best “Six Cut Bloom”       - Dave Coates

The A A Hilton Memorial Trophy for Best Begonia Pot  - Dave Coates

The John Harrison Memorial Trophy for Best Cut Bloom – Dave Coates

The National Begonia Society Bronze Medal for Best Begonia Pot exhibited – Dave Coates

The National Begonia Society Bronze Medal for Best Cut Bloom exhibited – Dave Coates